KTM 790 Adventure přichází ve dvou podobách. Je to jednak silniční model s nenastavitelnými tlumiči a za druhé model R s plně nastavitelnými tlumiči Xplor. A ty můžete mít ještě lepší.

Hned při uvedení se tábor příznivců rozdělil na dva tábory. Jedni, kteří vítali, že R-kový model bude mít zdvihy odpružení 240 mm, což je více, než měly modely 1090 a 1190 Adventure R. Ty mají zdvihy odpružení 220 mm. Na druhé straně stáli fanoušci lehčích alternativ, jako je KTM 990 Adventure R, který měl zdvihy 248 mm. Ti argumentovali, že 240 je málo a že do těžšího terénu by se jim líbil podvozek Xplor, který montuje Husqvarna do modelu 701 Enduro a který má zdvihy 275 mm.

wpx4

 

Tužby náročnějších jezdců sice nebyly naplněny, ale do značné míry vyslyšeny, protože WP (dodavatel podvozků pro KTM) nabídne pro modely 790, 1090 a 1290 Adventure R podvozek Xplor PRO, který disponuje zdvihy až 270 mm. Kdo si chvíli potykal s terénem musí uznat, že rozdíl 30 mm je setsakra znát. A nejde pouze o délku zdvihů. Nové WP Xplor PRO lépe tlumí za všech okolností. Tlumiče jsou plně nastavitelné a vedle obligátního útlumu, odskoku a předpětí si můžete zvýšit délku zdvihu ze standardních 240 mm na 270 mm. Xplor PRO dokonce disponují separovanými nastaveními pro pomalý a rychlý útlum, což jsou finesy, které ocení právě nároční offroad jezdci. Mimochodem, s tlumiči Xplor PRO vznikaly promo fotky modelu 790 Adventure R, které byly nafoceny během účasti tohoto stroje na předposlední Merzouga rally.wpx1

Zadní i přední tlumiče jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Komponenty jsou navíc vyrobeny s vysokou přesností, takže vnitřní kartridže mají menší množství vnitřních těsnění a podložek, což jako vedlejší efekt prodlužuje jejich životnost a snižuje servisní intervaly. Rozšířená nastavitelnost tlumičů je díky kónickým ventilům, které se používají v high-end motokrosových tlumičích.

wpx2

Set předních a zadního tlumiče (model 7548 a 6746 pro 790 Adventure) vyjde na nemalých 3932 €, což je v přepočtu kolem 105 tis. Kč. Nezbývá si jen než postesknout, že se nedá nová KTM objednat již s těmito tlumiči z výroby a doplatit jen rozdíl ceny. Tlumiče se dají koupit pouze separátně. Pro model 790 Adventure jsou tlumiče k dispozici hned, pro 1090 a 1290 budou k dispozici během několika týdnů.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

wpx3