Když nevíte co s penězi, kupte za ně konkurenčního výrobce. Brembo kupuje za účelem "integrace brzdných řešení" svého konkurenta, Dánskou společnost SBS Friction S/A.

Přijde v určitý moment chvíle, kdy si můžete říct, že už máte za svůj život práce plné zuby a chcete si užít pohodlného důchodu. Prodáte tak svůj balík akcií někomu, kdo by o ně mohl mít zájem. Na druhé sraně stojí výrobce brzdových systémů, kterému se může hodit schlamstnout know-how, převzít již nasmlouvané dlouhodobé kontrakty a do svého týmu začlenit nějaké ty výborné inženýry, kteří pomohou s dalším vývojem. Je třeba kolem toho vymyslet adekvátní "pohádku" o zvýšení spokojenosti uživatelů, snížení ekologické zátěže a o snížení globálního oteplování.

bre1

"Jsme mimořádně šťastní, že můžeme uvítat SBS Friction v naší skupině. Z důvodu vysoké náročnosti na současném trhu je přirozeným cílem firmy Brembo kontinuálně investovat do inovací. Aktuální akvizice SBS je pro Brembo důležitou součástí strategie: investovat do znalostí, které můžeme uplatnit v posílení naší nabídky "Made in Brembo", ze které budou mít přínos naši zákazníci"
Alberto Bombassei, prezident společnosti Brembo

Peter Eriksen Jensen již nevidí Brembo jako konkurenta, ale obrátil ho ve svého "partnera":

bre5

"Brembo je velmi spolehlivý partner, který vždy uznával know-how SBS a pozici jeho produktů na trhu. Jsme potěšení že můžeme být součástí skupiny Brembo, silné průmyslové skupiny, která podpoří další rozvoj SBS. Aktuální akvizice je dobré řešení pro SBS Group, SBS Friction, spolupracovníky a město Svendborg."
Peter Eriksen Jensen, ředitel SBS

bre2

Celá transakce má hodnotu 300 milionů dánských korun, což je zhruba 40 milionů Euro. Akvizice přinese Brembu jisté snížení konkurenčního tlaku, kdy pod značkou SBS může v budoucnu prodávat své produkty, své know-how a v neposlední řadě zvýšit výrobní kapacity o další továrnu. Scandinavian Friction Systems S/A vznikla v roce 1964, tedy 3 roky po firmě Brembo. Brembo pravidelně investuje do skupování konkurence. Připomeňme akvizici výrobce AP Racing, nedávný ohromný nákup za 78 milionů dolarů velikého čínského výrobce destiček ASIMCO, nebo zajištění odbytu investicí do výrobců kol Marchesini, nebo výrobce pneumatik Pirelli.

bre3

SBS se již delší dobu topí v konkurenčních problémech, které vyvrcholily v roce 2015, kdy musela projít reorganizací. Od té doby kumuluje ztráty z finančních operací, které se ji nedaří pokrýt z čistého zisku. Ten byl v roce 2019 pouhých 4,7 milionů DKK, přičemž čistý úrokový dluh byl přes 500 milionů DKK. SBS se tedy ráda nechala koupit, protože likvidita Bremba pomůže firmě a investorům vyřešit dlouholeté problémy. Za výše uvedených 300 milionů dánských korun si tudíž Brembo kupuje i přes 500 milionů dluhů. Což v celkovém měřítku dosahuje náklady na akvizici převyšující 90 milionů Euro. Téměř 250 zaměstnanců SBS tak bude mít jistější budoucnost.