Motorka se sama rozjíždí, brzdí, zatáčí a vykružuje otočky. Je schopna sama jet po zvolené trase, bez zásahu člověka.

Nyní již stačí dát na nádrž akční kameru připojenou na internet, sednout si do obýváku a vyslat svoje BMW na dovolenou do Alp, chtělo by se říci... Ve skutečnosti to není o tom, že by BMW chtělo vyřadit lidskou posádku, ale o tom, že se na tomto firma snaží demonstrovat své technologie. Autonomní BMW se poprvé ukázalo na podzim loňského roku. Popravdě, jeho jízda byla tehdy trochu rozpačitá, což se o nynější demonstraci nedá říct.

  

 

Je vidět, že stačí pár měsíců a programátoři dokázali vyladit jízdní projev, aby nebyl tak křečovitý. A důvod proč BMW postavilo takovýto stroj je ten, že na stroji chce testovat všechny nové bezpečnostní asistenty, které by fungovaly autonomně, bez vlivu jezdce. Autonomní motocykl pak může jezdit hodiny, dny a týdny, aniž by se řidič unavil. Firma mu může do trasy dávat překážky, vytvářet nástrahy a zvyšovat obtížnost, aniž by riskovala únavu a zranění testovacího pilota.

autb1
Současně může autonomní motocykl testovat své ostatní komponenty. Může hodiny a hodiny kroužit po motokrosové trati a testovat tlumiče. Záleží jen na tom, jaké úkoly mu programátoři určí. Vytvořené know-how a technologie pak firmě ušetří nemalé peníze při testování nových motocyklů. Přece jen, testovací jezdci nakrouží na strojích tisíce hodin, než se stroj dostane do výroby. A každá hodina stojí firmu desítky eur na mzdě jezdce. Zároveň to firmě umožní vyslat na testovací polygon více strojů současně a tím urychlit testování spolehlivosti.

autb4 

A samozřejmě že se nedá vyloučit, že autonomní funkce nebudou v budoucnu součástí stroje. S nástupem komunikace mezi vozidly navzájem se pak může stát, že stroj začne před zatáčkou sám brzdit a v zatáčce se naklánět, protože na rozdíl od vás bude vědět, že za zatáčkou je kolona stojících vozidel. Je potřeba říci, že technologie je zcela ranná a jak je vidno, kufry na motocyklu jsou plné elektroniky. Není to tedy nic s čím bychom se mohli setkat v nejbližší době.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

autb2
autb3