Před týdenm koupila indická společnost TVS motocyklovou společnost Norton, která se potácela ve finančních problémech. Nyní TVS oznámila, že všem zákazníkům dodá předem objednané motocykly.

Částka 16 milionů britských liber, kterou TVS za Norton zaplatila, není částka konečná. Po nějakou dobu se ještě budou objevovat kostlivci ve skříních a jeden z nich je i objednávka na 400 kusů motocyklů, na které zákazníci složili zálohy a nebyly dodány. TVS tyto objednávky dodá ještě v roce 2020. TVS uvedla, že nemá se společností Norton žádné bližší plány. Tudíž koupila značku a továrny a strategii bude teprve řešit. Oznámila ale, že továrny Nortonu mají vysoký poteciál a zachová jejich chod.

sjlu1

Společnost Norton byla založena Jamesem Lansdowne Nortonem v roce 1898. Po několika vzestupech a pádech přišlo komplikované spojení několika značek, ze které vznikla společnost Norton Villiers Triumph. NVT ovšem nebyla schopna reagovat na trendy a tak to šlo se společností od deseti k pěti. V roce 2008 Stuart Gartner vykoupil z NVT značku Norton a postavil ji tak na samostatné nohy. Na konci roku 2018 se ovšem začaly projevovat nevhodné kroky managementu, který nevhodně utrácel peníze do projektů, které sice dávaly Nortonu dobré jméno, avšak pramalý prodejní potenciál. Což vyústilo v nucenou správu, kterou na Norton uvalila britská správa sociálního pojištění, jakožto věřitel nesplacených plateb za zaměstnanece Nortonu.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Norton mířil strmě dolů a bylo více než zřejmé, že se stane snadnou kořistí pro některého z asijských obrů. Původně jsme předpokládali čínského investora, nakonec to je indická společnost TVS. Ta jistě využije potenciálu Nortonu, terý vyvinul tři velmi dobré motory. Vodou chlazený paralelní dvouválec 650 ccm, který je i licencován čínskému partnerovi, vzduchem chlazený paralelní dvouválec 961 ccm a superbike V4 motor. S touto sestavou je Norton schopen pokrýt trh jak klasických motocyklů, supersportů, superbajků a i moderních naháčů, či endur a scramblerů.

sjlu1