Jakkoliv je Evropa malá a všude někdo žije, zákony schválnosti to zařídily tak, že když vás potká nějaký problém, není široko daleko žádný člověk, který by vám pomohl. Proto je dobré si sebou vozit několik nezbytných věcí, které vám mohou zachránit zadek.

1. Opravná sada pneumatik (knoty)

Většina motocyklů používá bezdušové pneumatiky. V případě že píchnete, nemáte rezervní kolo jako automobil a v případě že by vám nějaké auto zastavilo na pomoc, obvykle nepomůže, protože pro auto jsou opravné sady pneumatik zbytečností.

nez1

Opravná sada pneumatik stojí pár set korun, má životnost dlouhé roky a mimo opravné knoty obvykle disponuje i několika bombičkami, které vám umožní si po opravě díry dofouknout pneumatiku do té míry, že dojedete k nejbližší pumpě.

nez2

https://www.motoobchod.cz/sady-na-opravu-moto-pneumatik/ 

2. Nářadí

Základní nářadí je obvykle součástí každého motocyklu. Smůla je, když si nejste schopni ani utáhnout kolo, protože základní sada nedisponuje dostatečnou výbavou. A můžete být šikovní jak chcete, ale pokud nemáte nářadí, kterým utáhnete povolený šroub, jste v koncích. Pokud jezdíte offroad, problémy vynásobte pětkrát. A adekvátně tomu potřebu dostatečného nářadí. Nezbytným doplňkem jsou binder pásky a nasa páska, která již leckomu zachránila dovolenou.

nez14

Dá se koupit kompletní Adventure-tool-kit, který obsahuje obvyklé nářadí speciálně pro vaši motorku. Takovýto toolkit si samozřejmě můžete poskládat sami. Ideální je prozkoumat svou motorku a vzít si s sebou takové klíče a nářadí, které jsou pro váš stroj využitelné. Nezbytným doplňkem je multifunkční nůž. Ideálním doplňkem jsou montpáky a duše, v případě kdybyste zcela prořízli pneumatiku a opravné knoty by ji nezachránily.

http://search.store.yahoo.net/yhst-66049453130018/cgi-bin/nsearch?catalog=yhst-66049453130018&query=Tool%20kit&x=0&y=0

 

3. Tempomat

Sednete v Praze na motorku, zařadíte šestku a držíte plynovou rukojeť až do Francouzského Lyonu? Deset hodin jízdy po dálnici znamená držet deset hodin plynovou rukojeť. Pokud disponujete moderní motorkou, která má již elektronický tempomat, máte vystaráno. Můžete pustit řídítka, lehnout si na zadní sedačku a psát si esemesky. Pokud tempomat nemáte, pomůže vám několik tu levnějších, tu dražších udělátek. Může to být dražší mechanický Throttlemaister, levnější alternativa od firmy Kaoko, či obyčejná opěrka na zápěstí, která vám dovolí si odlehčit stisk prstů.

nez5 

Opěrka zápěstí na plynovou rukojeť stojí na levnějších eshopech již od dvaceti korun a na dálnici za dlouhé jízdy hodně pomůže.

nez6

https://www.myenduro.cz/vyrobci/kaoko/#producer%5B320%5D=1&nofollow=1

https://throttlemeister.com/

 

4. Bezpečnostní výbava

Nemusíte ani jezdit do Údolí smrti, abyste pohlédli pánubohu do očí. Může vás zastihnout nenadálá bouřka v odlehlých horách, můžete v důsledku závady na stroji vykysnout v údolí, kudy se prožene záplavová vlna, nebo prostě jen můžete prochladnout. Zrovna na prochladnutí se umírá poměrně často. Mít s sebou kvalitní oblečení, mít sebou ochranu proti dešti a nabitý mobil je základ. Osobně se mi stalo dvakrát, že se věci začaly ubírat špatným směrem. Jednou na vrcholu Karpat přišla bouřka a uhodil poblíž mě blesk, který mě sundal v bezvědomí ze stroje. Podruhé vlivem chyby v řízení spadl kolega motorkář z osmimetrové výšky z mostu uprostřed národního parku, kde nebyl po šesesát kilometrů signál operátora.

nez8
Vždy se vyplatí být připraven na těžké situace a počítat s tím, že ne vždy může vše dopadnout dobře. V případě že chcete být k zastižení vždy a (téměř) všude, můžete využít geolokačních komunikační zařízení, jako jsou například výrobky firmy Spot.

nez9

https://shop.touratech.cz/spot-gen3-satelliten-gps-messenger.html

 

5. Metr plastové trubičky

Ani byste nevěřili, od kolika starostí dokáže odpomoci obyčejná hadička. Mimo dalších aplikací vám pomůže přetankovat benzín z jedné nádrže do druhé.

nez10 

6. Řádné oblečení, obutí a ohelmení

Můžete absolvovat Iron Butt Rally v helmě typu braincap, v riflích, v kožené vestičce a v kovbojských botách značky Nocona. Ale pouze v případě, že jedete na Goldwingu s vyhříváním. Pokud chcete seriózně cestovat, pořízení kvalitní výbavy vás nemine. Sice můžete namítat, že pro cestování potřebujete jen odvahu a dostatek času a objet svět se dá i ve vaťáku. Pokud vás cestování bude bavit, stejnak po několika letech zjistíte že se vracíte na začátek a koupíte si kvalitní výbavu z kvalitních materiálů.

ele3 

Začněte s tím hned a netrpte roky v kanadách, v riflích a v mizerných rukavicích. Mohlo by se totiž stát, že po těch letech už nebudete moct na klouby, než dojdete k poznání, že jste na začátku udělali chybu.

https://www.rockway.cz/vybava-jezdce/ 

 

7. Dvě kreditky a nějaká hotovost mimo peněženku

Svět je plný nenechavců a přijít o peněženku můžete natotata. Je dobré mít záložní kreditku mimo peněženku a taktéž mít záložní hotovost. Podobně tomu je s klíčema od motorky. Je trapné se nechat odtáhnout domů tisíce kilometrů jen proto, že vám vaše jediné klíče spadly do moře, nebo je nějaký vtipálek ztopil.

nez11

A nemusí to být krádež peněženky. Kolikrát se stalo že kreditka zahučela do útrob platebního automatu na dálničním mýtu, nebo v útrobách automatizované benzínové pumpy. Rezervní kreditka a cash navíc se vždy hodí.

 

8. Šťávy není nikdy dost

Milujeme elektronické blbůstky, které jsou všechny potřeba nabíjet. Proto s sebou často vozíme powerbanky, ačkoliv jsme schopni si často nabíjet hračky za jízdy z palubních USB zásuvek. Kupte si o trochu větší a trochu dražší powerbanku, která vám pomůže v momentě, kdy vás zradí baterie vašeho motocyklu. Mimochodem - podle asistenčních služeb je téměř 60% výjezdů zapříčiněno nenadále zdechlou baterií vozidla.

nez13 

Startovací powerbanka vám pomůže nastartovat váš stroj, přičemž ji můžete používat i jako klasickou powerbanku, nebo svítilnu v noci.

nez16

https://www.rockway.cz/battery-jump-starter-12-000mah/

 

9. Gumicuková síťka

Stejně jako vynálezce binder pásek, vynálezce gumicukové síťky by měl dostat Nobelovu cenu. Síťka je neocenitelný pomocník v mnoha situacích

nez12

https://www.motostar.cz/doplnky-pro-motorku/textilni-zavazadla/nadrz-sedlo/sit-elastica-350x350/

10. Revolver Magnum .44

...a krabička nábojů

nez15

Co dál? Varianty co s sebou

Airhawk

Bolí vás pozadí na dlouhých cestách? Je třeba si zvyknout a zadek si po pár projížďkách navykne. Pokud ne, existují nafukovací či gelové podložky. S nimi se budete mít jak v pokojíčku.nez20

https://www.hzmoto.cz/cz/e-shop/c85512/podusky-airhawk.html

Levná navigace s aplikací Mapy.cz

Abyste se dostali spolehlivě z bodu A do bodu B, k tomu nepotřebujete drahou motorkářskou navigaci. Stačí vám si koupit levný voděodolný telefon Nomu S10, který vydrží na baterku navigovat celý den. Aplikace Mapy.cz jsou zdarma, stejně jako offline mapy téměř celého světa. Svou dovolenou si můžete naplánovat ze svého PC a uložená trasa se automaticky synchronizuje s aplikací ve vašem mobilu.

nez19

Výhodou aplikace Mapy.cz je také fakt, že obsahuje i turistické mapy, tudíž vám nabídne i cesty a cestičky, které klasická motonavigace ani zdaleka nezná.

nez17

https://mobilni-telefony.heureka.cz/nomu-s10/#

Camelbag s vodou

McDonald není na každém rohu a pít z každého potůčku kolem cesty může přinášet nečekaně rychlé zážitky. Proto je lepší si na zádech vézt tři litry své spolehlivé tekutiny, která vám v případě potřeby zabrání dehydrataci.

nez18

https://www.rockway.cz/camel-bag-kriega-hydro-3/

Vlhčené ubrousky

Když už se vám stane výše uvedná rychlá příhoda, je dobré mít s sebou vlhčené ubrousky. Mimoto se hodí i na vyčištění brýlí, či plexi vašeho stroje od hřbitova plného mušek. Z toho důvodu kupujte vždy ubrousky neparfémované a prosté jakýchkoliv olejíčků a příměsí.