Na italském trhu se v poslední době hrajou "škatulata hejbejte se". Nejčerstvějším tahem je prodej značky Minarelli, která přechází z rukou Yamahy nazpátek do italských rukou - společnosti Fantic Motor.

Značná část společnosti Motori Minarelli byla zakoupena společností Yamaha v roce 1990. Yamaha postupně navyšovala svůj podíl až do roku 2002, kdy se stala stoprocentním vlastníkem. Minarelli pro Yamahu sloužil coby evropský výrobce motorů, které Yamaha montovala do svých maloobjemových a středněobjemových motocyklů a skůtrů. Motory se montovaly v další dceřinné společnosti Yamahy - firmě Belgarda, která coby Yamaha Motor Italia SpA ukončila svou činnost v roce 2008. Minarelli tak v poslední době dodávala Yamaze motory, které se osazovaly do motocyklů vyrobených různě po celém světě.

mina2

V roce 2020 se společnost Motori Minarelli už Yamaze nehodí a tak došlo k dohodě o prodeji do rukou společnosti Fantic Motor. Součástí dohody je, že Minarelli bude dál dodávat Yamaze motory. Výrobní kapacity a hlavně zkušenosti a odborný personál tak přejde pod italské vedení. Fanticu přijdou vhod zkušení konstruktéři, protože Fantic roste a roste hlavně do větších strojů, ke kterým bude potřeboval motory.

mina3Yamaha Ténéré 660 s motorem Minarelli

Minarelli vyrábí kolem 80 tisíc motorů ročně a dosahuje obrat 60 milionů €. Motory dodává jak Yamaze, tak jiným výrobcům. Yamaha těmito kroky postupně utlumuje své aktivity v Evropě a posiluje je v levnějších zemích.

a6605Fantic Caballero 500