V České republice se ročně ukradne zhruba 650 motocyklů. Jen pouhých 20% se dostane nazpátek k majiteli. Myslíte si že v zahraničí je to lepší?

Výlet za hranice naší zemičky je vždy spojený s určitou mírou nejistoty, zda-li se domů nevrátíme pěšky. Marně se opájíme myšlenkami na to, že v západní vyspělé Evropě je bezpečno a opak je přitom pravdou. Například v Itálii se ročně ukradne 200 tisíc vozidel, z čehož třetinu tvoří motocykly. V řeči čísel je to zhruba 90x více ukradených motocyklů než v Česku. Francie je na tom ještě hůře a třeba jen v Londýně se ročně ztratí téměř 60 tisíc motocyklů. Všechny tyto ztracené stroje mají veskrze společného jmenovatele - téměř žádné zabezpečení. Jakkoliv je v Evropě úspěšnost nalezení vozidla poměrně vysoká, v případě motocyklů je úspěšnost necelých 20%.

rad4

Španělská společnost Equipmotor se zabývá motocyklovou bezpečností od roku 2008. Vedle široké škály padacích protektorů nabízí na 40 různých modelů zabezpečovacích zámků a systémů pro motocykly. Příjemné je, že jsou tyto zámky vyráběny z části ve Španělsku a z části ve Francii, takže vaše utracené peníze neputují někam na dálný východ.

Dnes si představíme kotoučový zámek nejvyšší třídy s integrovaným alarmem a pohybovým čidlem. Zámek Radikal RK10 spňuje normy odolnosti, takže se pyšní nálepkou Classe S.R.A., která vyjadřuje výbornou pevnost a odolnost proti násilnému otevření, nebo poškození. Norma S.R.A. prokazuje, že byl stroj dostatečně zabezpečen a pro mnoho pojišťoven je to dostatečný argument. K jejímu udělení musí zámek projít všemi testy Francouzské renomované zkušební laboratoře Societe et Reparation Automobiles, která funguje již od roku 1977.

rad2

Radikal RK10 není žádný drobeček do kapsy. Aby splnil míru odolnosti, je vyroben z materiálu EN-GMJT, což je temperovaná litina s vločkovým grafitem, která je kalena pro větší tvrdost a následně popuštěna pro vyšší houževnantost. Tělo zámku je dvojnásobně chráněno proti korozi, stejně jako zamykací klíčkový mechanismus. Ten je vybaven 2,5mm silnou kalenou vložkou, jako je kalený i zamykací trn o průměru 10mm. Zamykací mechanismus je dvojčinný a při zamykání zámku se trn zajistí jak ve spodní části zámku, tak druhým mechanismem i v hlavním těle zámku. Kombinace těchto vlastností zajišťuje, že je zámek odolný proti odvrtání, vypáčení, rozbití hrubu silou, zmrazení různými zmrazovacími spreji, nebo jednoduchému roztavení přenosným hořákem.

rad5

Není to jen mechanická stránka věci. Radikal RK10 je vybaven integrovaným alarmem s pohybovým čidlem, který v případě poplachu trhá uši zvukem o hlasitosti 120 dBA. Alarm je tzv, on-demand, takže ho můžete zapnou v případě když chcete a nespíná se automaticky při styku s kotoučem (ne jako moje Xena, která mi houkala v kufru, když se mi vysypaly drobáky z kapsy). To umožňuje například zabezpečit motocykl na lodním trajektu který se houpe, na vagónu autovlaku, nebo při převozu motocyklu na přívěsném vozíku. On-demand alarm také umožňuje si zamknout zámek na jakékoliv místo na motocyklu, aniž by se automaticky aktivoval. Což se hodí, když nechcete zámek schovávat do kufru a budete si ho převážet třeba na poutku sloužící k zamykání helmy.

rad3

Alarm obsahuje lithiovou vysokokapacitní baterii CR2, která by měla poskytovat životnost kolem dvou let. V případě že se baterie vybije, je k zámku dodáván imbusový klíč s jehož pomocí se během několika vteřin dostanete k alarmovému modulu a baterii snadno vyměníte. Co se elektroniky alarmu týče, ta dosahuje voděodolnosti IPx4. Alarm aktivujete stisknutím tlačítka do patnácti sekund od uzamknutí zámku klíčem. Po dalších pěti sekundách vydá zvukovou konfirmaci, aby vás ujistil že je opravdu aktivovaný. V případě že je se zámkem (s motorkou) manipulováno, alarm vydá varovné zapískání. Což se hodí v případě že alarm zapomenete na kotouči a chtěli byste se rozjet. Pokud i přes varování s alarmem opět zahýbete, začne na deset sekund hlasitě přerušovaně houkat. Při každé další manupulaci pak opětovně spouští alarm.

Výrobce zajišťuje pro své produkty pozáruční servis. Záruka jako taková je dvouletá. V případě že ztratíte klíče, výrobce je schopen vám dodat nové. Stejně tak pokud by odešel alarm uvnitř zámku, výrobce je schopen dodat samostatný alarmový modul, aniž byste museli kupovat znovu celé tělo zámku.

 

+ odolný mechanismus

+ certifikovaná bezpečnostní norma

+ kvalitní zpracování

 

-hmotnost 950 gramů