Sic nám zima pomalu a jistě hlásí ústup před začátkem motorkářské sezóny, ale některým jezdcům sezóna ani neskončila. A ono to tak letí... za chvíli zase bude padat listí a my budeme přemýšlet, jak se zařídit, abychom si období motoradovánek prodloužili.

A nemusí to být pouze záležitost zimního období. Jedete na Nordkapp, nebo procestovat severské země? Je fajn se na tamní podmínky připravit a pořídit si pořádnou výbavu do chladných dní. Dainese vyslyšela tyto potřeby a pro zákazníky připravila kolekci oblečení Antartica, které je dle výrobce komfortní až do -17 stupňů Celsia.

Z čeho je Antartica vyrobena?

Svrchní materiál je vybrán speciálně pro zimní období. Jakkoliv je většina oblečení vyráběna z polyesteru, ty lepší jsou z polyamidu, Antartica používá Nylon 6.6, který oproti klasickému Nylonu vyniká výraznější vyšší pevností. Oproti klasickému Nylonu má Nylon 6.6 dvojnásobné množství monomerů, což u tohoto materiálu zvyšuje jeho tepelnou odolnost. A to jak proti vysokým teplotám, tak také proti nízkým, což se za chladných dní určitě bude hodit. Dvojitá monomerová struktura přináší značně lepší odolnost proti oděru.


Nylon 6.6 je taktéž docela těžký materiál, takže až budete Antarticu na sebe oblékat, zjistíte, že jste za své utracené peníze dostali pořádný kus bundy. Lokty a ramena bundy jsou navíc vyztuženy firemním materiálem pod označením Trixior, který by se dal nazývar kombinací Armacoru a Superfabricu v jednom. Na povrchu Trixioru jsou velmi tvrdé kuličky z živičné pryskyřice, které mají za účel zabránit prodření nejvíce exponovaných míst.

Chrániče nebyly podceněny

V momentě kdy jsem vyndal z bundy chrániče, rozzářil se mi na obličeji úsměv. Nestává se každý den, aby výrobce vybavil bundu do prvovýroby chrániči splňujícími ochranný Level 2. Dainese má vše in-house a tak je bunda samozřejmě vybavena chrániči Dainese Pro-Armor. Páteřový chránič je klasicky umístěn ve vnitřní kapse, stejně jako loketní chrániče. Ramenní chrániče jsou na vnitřku bundy přichyceny na několika suchých zipech. Což vypadá dost podivně, ovšem neshledal jsem v tomto řešení žádné negativum.


Na místě kde byste hledali náprsní kapsy jsou další dvě síťované kapsy, na míru dělané hrudním chráničům Pro-Armor. Ty jsou dodávány jako příplatková výbava.


Chrání proti vodě a přesto nebude vedro

Přímo na svrchním materiálu je nalaminována voděodolná membrána Goretex XCR - té nejvyšší třídy, s voděodolností s vodním sloupcem 45000 mm a prodyšností RET 60. Což jsou o 50% lepší hodnoty než o Goretexu, na jaký jste obyčejně zvyklí. Na předku bundy je Goretex v třívrstvé konfiguraci, na zadní části bundy v dvouvrstvé. Uvedené hodnoty jsou tak vysoké, že je prakticky nemožné v bundě promoknout.


Goretexová membrána je navíc laminovaná přímo na svrchním materiálu, takže ani ten vám nepromokne. A kdyby náhodou prošla vlhkost kolem nějakého švu, mimo chráničů vás izoluje ještě polyesterová podšívka. Bunda má na spodním okraji pro jistotu větrací otvory, aby případné stopy proniknuvší vlhkosti nezůstaly pod membránou uzavřeny a mohly se odplavit, či odpařit.

 

A co v létě?

Jakkoliv je Antartica zimní motorkářská bunda, je vybavena dvěma větracími otvory, které vedou skrze bezpečnostní mřížku přímo na tělo řidiče. Vzadu na zádech je zase výdech ventilace, abyste za jízdy nevypadali jak v nafouknutém baloňáku. Neměl jsem možnost bundu projet v teplém počasí a tak jsem s ní chodil při 23 stupních Celsia doma.


Goretexová membrána má tak velikou paroprodyšnost, že ani po dvacetiminutovém pohybu po domácnosti mi nebylo vedro a nezpotil jsem se. Za jízdy na motorce to bude ještě o něco lepší. Ventilační otvory jsou uzavírány skrze masivní voděodolné zipy, které mají gumový doraz, do kterého se zacvaknou.

 

A co ve vážně veliké zimě?

Pro cestu do velké zimy je bunda vybavena vnitřní termovložkou, která je vyrobena z hladké polyesterové tkaniny, prošívána a naplněna termomateriálem, který má plnivost 700 kubických palců. Takže se jedná o velmi dobře izolující materiál. Pro vaši představu, materiály s plnivostí 700 kubických palců používají velmi dobré a drahé spacáky, schopné komfortního vyspání při -20 stupňů Celsia. Vnitřní termovložka je tedy tím zásadním, co dělá bundu tepelně komfortní v hlubokých mrazech.

A má to dvě souvislosti - jak již bylo před chvíli psáno, bunda jako taková je díky hodně prodyšnému Goretexu do značné míry použitelná i v létě. Druhá souvislost - vnitřní termovložka je snadno vyjímatelná a po vyjmutí se dá použít jako lehká a přitom teplá bundička, pokud někam na motorce dojedete a chcete se jít projít v jiném než v motorkářském.

Ani rukávy vám nebude dovnitř foukat - jsou zakončeny neoprenovým límcem, který těsně obejme vaši ruku či rukavici a do rukávu tak netáhne. Opět - ani rukávy nemají větrání, ba dokonce nemají ani zip. Vše je podřízeno voděodolnosti a větrání zajišťuje jen membrána a tři větrací otvory. Odepínatelný límec je i kolem krku. V případě jeho instalace je tak akorát pod bradu. Pokud ho odepnete, bunda disponuje běžným malým límečkem, jako jakákoliv jiná a letní bunda.

 

Málo kapes...

Bunda má pod podpaží dvě veliké kapsy, které se hodí pro uschování rukavic. Na bocích a vzadu na zádech má dvě veliké kapsy s nepromokavou úpravou. Dále disponuje dvěma náprsními kapsami, které svůj prostor ovšem sdílí s kapsami pro instalaci hrudních chráničů. Tyto dva prostory odděluje od sebe pouze lehká síťovina a tak se mi stávalo, že jsem při hledání mobilního telefonu rukou tu zajel správně a onehdy zase do vedlejší kapsy.

Funkce šly stranou ve jménu skvělého designu. Přemíra kapes ruší čistý střih. Navíc, větší množství kapes znamená více šití a každý steh znamená díru do voděodolné membrány. Design a voděodolnost mají přednost.

K bundě Dainese Antartica si můžete koupit i kalhoty do setu. Set je vzájemně kompatibilní a bundu můžete s kalhotama sepnout zipem v zadní vnitřní části bundy. Cena odpovídá použitým materiálům. 3L a 2L Goretex tkanina, zesílené lokty a ramena z Trixioru, chrániče Pro-Armor splňující bezpečnostní Level 2 a vnitřní výbava pro zdolávání jakéhokoliv mrazu. K tomu můžeme přičíst voděodolné zipy Tizip, což jsou nejražší zipy co se dají vůbec koupit a kvalitu šití, která je excelentní. Nikde není vidět ujetý šev, dokonce i z vnitřní strany je kvalita šití vynikající. Jakkoliv by se mohlo zdát, že se jedná o čtyřsezónní bundu, vyloženě teplé dny bych vynechal. Jedná se o výborné řešení od konce září do konce května. Ve vyloženě teplých dnech není ani nejlepší Goretex samospásný. Bunda je vyrobena v Evropě a tak vaše utracené peníze zůstanou na našem kontinentu a nepoputují na dálný východ, jak to tomu o podobného oblečení zvykem.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Bunda i kalhoty se dají koupit ve dvou barevných provedeních. Jednak obligátní černé, za druhé ve světlé variantě. Cena bundy je 36990,- Kč a kalhot 20490,- Kč

 Yshop

Bundu zapůjčil Yshop.cz - autorizovaný distributor produktů AGV a Dainese

+ výborný svrchní materiál

+ laminovaná membrána GoreTex

+ nepromokavá se zárukou od výrobce

+ kvalitní zpracování

+ vnitřní termovložka jako bunda

+ komfortní i za velmi nízkých teplot

 

- hůře dostupné boční kapsy

- sdílená náprsní kapsy s hrudními chrániči