4000 kilometrů dlouhá cesta plná písku, kamení dun a nástrah. Nezvládl by ji leckterý mladý a zdravý člověk a přitom ji zvládl padesátiletý Nicola Dutto, který je od pasu dolů ochrnutý.

Dvanáctietapová soutěž prochází podobnými Africkými zeměmi, kterými projížděla někdejší rally Paříž-Dakar. Pro Nicolu byla cesta o to těžší, že ji absolvoval v podstatě celou v sedě, což zrovna dvakrát neprospívá zdravému jízdnímu stylu v písku a ve vyjetých kolejích. Nicola se vyjádřil, že nejtěžší pro něj bylo přejet nekonečné dálavy Mauretánie. A protože vzhledem ke svému postižení nemohl udržovat tak vysoké tempo jako zdraví jezdci, často jel až za kamióny a musel se držet v jejich kolejích.

nicola5

Asistovali mu doprovodní jezdci, kteří mu pomáhali v případě nutnosti. Jeden jel kus před ním a pomocí interkomu ho naváděl do sjízdnějších kolejí, druhý jez za ním a jistil ho v případě pádu stroje a jezdce.

nicola2

Nicola Dunno na druhou stranu není žádným nováčkem v jedné stopě. Po dlouhé roky závodil, až v roce 2010 nešťastně upadl v závodě Baja Italia. Nyní mu pomohla i speciálně upravená motorka KTM 450 EXC-F, která byla vybavena pomocnými rámy držícími jeho nohy. A dalšími několika vychytávkami:

  • automatická rozjezdová spojka Rekluse
  • speciální nastavení tlumičů
  • na míru vyrobené karbonové sedlo s opěrkou, držící jeho tělo ve vzpřímené poloze
  • elektrické řazení nahoru a dolů pomocí tlačítek na řídítkách

nicola3

Nicola dokončil rally na 47 místě a ukázal motorkářské veřejnosti, že síla vůle může být silnější než fyzické poškození těla. Gratulujeme.