Označení TY užívá Yamaha pro své trialové speciály. Minulý týden si zaregistrovala ochrannou známku TY-E, která je předzvěstí elektrické trialky.

TY používá Yamaha již od roku 1973 pro své trialové speciály o objemech od 50 do 350 ccm. Světovým pohárům sice po dlouhé roky kralují značky Gas Gas, Honda, Montesa, nebo Beta, Yamaha je zase velmi dobře etablovaná v rodném Japonsku, kde nyní úspěšně bojuje například s modelem TY S250fi (úvodní foto).

tye2

Ve světě po dlouhé roky figurují seriály FIM Trial a X-Trial, ovšem v posledních dvou letech se prosazuje nový seriál elektrických šlapaček - FIM Trial E-Cup. Vloni se jel jeden závod, na letošek jsou naplánovány dva a očekává se, že na příští rok jich bude již sedm. A pro tyto závody nemá Yamaha žádné železo. TY-E má zaplnit tuto chybějící část jejího portfolia.

tye1  

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Do tohoto seriálu nastoupilo již několik výrobců. ElectricMotion, SoREV, Mecatecno a z loňska vítězný Gas Gas. Gas Gas TXE je jediným elektrickým strojem s mechanickou spojkou a šestistupňovou převodovkou (poslední foto).