Nucená správa Nortonu o které jsme informovali 30. ledna 2020 přináší další, nové informace o stavu tohoto britského výrobce.

Nucený správce Nortonu vytvořil report, ve kterém osvětluje některé majetkové vztahy Nortonu. A hledá majetek a aktiva, kterými by mohl nalákat případného kupce. Zveřejnil, že v majetku firmy Norton je i 6 vozů Aston Martin, tři vozy Range Rover a Jaguar Type R, v zůstatkové hodnotě 800 000 liber.

tst20202

Rozklíčoval také učité finanční toky, kam směřovala vládní investiční pobídka ve výši 4 milionů liber, které Norton získal v červnu 2015. Zjistil, že ne všechny peníze šly kam měly. K Nortonu zamířilo pouze 1,8 milionu liber. Další necelý milion byl přesměrován do British Motorcycle Manufacturing Academy. A zbytek prozatím neznámo kam. Což nese Britský parlament velmi nelibě a včera inicioval vyšetřování této dotace.

nortban1

Sám spolumajitel Nortonu Stuart Gartner vytuneloval z firmy Norton téměř půl milionu liber jako půjčky do svých jiných aktivit. Tyto půjčky byly nyní označeny za nedobytné a byly odepsány v plné výši. Navíc se pan Gartner bude muset účastnit výslechů před ombudsmanem, který má vyřešit stížnost třiceti stěžovatelů, z důvodu neplacení pojistného do sociálních fondů. Postižených by navíc mělo být více než 200.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Svých pár informací přinesla i banka Metro Bank, která dala na vědomí, že záchranu Nortonu řeší již od půlky loňského roku a v současné situaci je zotavení společnosti vlastními silami spíše nepravděpodobné. Aktuální situace vypadá tak, že pokud Norton neodkoupí nějaký silný investor, společnost skončí. Že Norton neskončí vůbec je ale nejpravděpodobnější varianta. Norton má široké technologické portfolio, o které by určitě měly mít zájmy veliké čínské společnosti. Třeba Zongshen platí Nortonu nemalé peníze na licenčních poplatcích k licencovaným motorům. Těch by se mohl zbavit, kdyby celý Norton odkoupil. A pak by zcela jistě značku zachoval. I když se dá předpokládat, že nový majitel by musel v kupní ceně uhradit všechny závazky Nortonu z minulých období.