Veletrhy jsou pro některé výrobce nutným měřítkem ohlasu zákazníků na své novinky. Podle reakcí diváků pak někdy dostane koncept zelenou do výroby. Doufejme že u této Aprilie tomu bude tak, protože tolik technologické elegance se tak často nevidí.

Před dvěma až třemi roky to vypadalo, že šestkové supersporty pojdou na úbytě. Jeden výrobce za druhým je stahovali z trhu se slovy, že jejich výroba je téměř stejně drahá jako u litrových strojů a prodejní cena tomu neodpovídá. Za poslední půlrok tady ale máme obrat o 180 stupňů. Všichni výrobci vrací supersporty na trh. A někteří na něj zcela zčerstva nastupují.

 ap2v3

Že Aprilia staví dvouválcový supersport, o tom si štěbetaly vrabci na střeše už na konci července 2018. V čem se spekulace mýlily bylo, že Aprilia použije motorovou platformu ze svého úpěšného motoru z RSV4. Realita je taková, že nový paralelní dvouválec je motor zcela nový a ze své domnělé předlohy si bere jen minimum.

ap2v2 

Již podle fotografií je zřejmé, že Aprilia nebude hrát co se techniky týče žádné druhé housle. Spousty karbonu, hliníkový rám, hliníková leštěná kyvná vidlice, podvozek Öhlins, brzdy Brembo M50 s 330 mm kotouči... Na druhou stranu je to koncept. A koncepty často rády přehání. RS660 totiž zcela přesně vyjadřuje tehdejší názory výrobců superportů, že jsou šestky nákladově podobné litrům. Motor o objemu 660 ccm (měl by dávat výkon 95 koní) opravdu nepotřebuje brzdy Brembo M50 a nadmíru bohatě by mu vystačily Bremba M4.32, které stojí třetinu. Podobně je to s podvozkem.

ap2v4 

 

Daly by se parafrázovat věty z Divadla Járy Cimrmana. Aprilia: "No, tak jsem si trošku zapřeháněla." Zákazník: "Já vím, ona je na vás konkurence přísná..."

ap2v7

ap2v1

Atraktivní supersport je samozřejmě lákadlem. Aprilia potřebuje nový motor pro novou generaci Shiveru, Dorsodura a třeba i malého cestovního endura Caponord. Již nynější motor V-twin 900 pohánějící Shiver 900 dal dost práce upravit pro Euro 4 a za dva roky tady máme Euro 5.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Ale přesto se vrátíme na začátek článku: Aprilie, tahle motorka je krásná. Začni ji prodávat za konkurenceschopnou cenu a nebudeš stačit vyrábět.