Přijedete do garáže, opřete své BMW na boční stojánek, který zajistí bezdrátové nabíjení hybridní baterie. Budoucnost? Možná nikoliv vzdálená.

BMW si nedávno zaregistrovalo ochrannou známku M1300GS. Jazykové tvrdí, že by se mohlo jednat o M-kovou (nabroušenou) verzi stávajícího GS, která bude doplněna elektromotorem, dodatečnou baterií a plug-in kombinovaným systémem dobíjení. Nyní si BMW zaregistrovalo i průmyslový vzor užití bočního stojánku.

M1300gs1

Ten by měl umožnit nabíjení integrované baterie, aniž by uživatel musel jakkoliv zapojovat jakýkoliv konektor. Myšlenka takovéhoto druhu nabíjení se přímo nabízí a je s podivem, že s ní nepřišel někdo jiný už dříve. A nebo... přišel a zavrhl. Systém bezdrátového nabíjení dnes dokáže pracovat s účinností až 90%. Audi již dávno oznámilo, že její elektrifikované modely budou moct být vybaveny tímto systémem již od roku 2017. Prozatím k tomu nedošlo, ale je zřejmé, že technologie jsou pro to připraveny.

POSLEDNÍ SOUVISEJÍCÍ NOVINKY

Můžeme polemizovat na téma, jak veliká by musela být ploška stojánku, jak veliká cívka by se do ní vešla a kolik energie by tato cívka dokázala přenést. A s jakou účinností. Baterie hybridního motocyklu však nemusí být veliká a tak by ani nemusel být příliš vysoký nabíjecí proud. Kdy systém BMW uvede není známo, stejně tak jako není vůbec známo, jestli nějaké BMW M1300GS vůbec opustí brány továrny.

m1300gs2