Společnost Rade Garage z Brandýsa nad Labem je jedním z mnoha výrobců motocyklového příslušenství. Specializuje se na pilování nedodělků výrobců motocyklů s ohledem na jejich použití mimo asfaltové cesty. V jejím sortimentu můžeme nalézt drobnosti od stupaček, brzdových pedálů, až po kryty motoru, nebo i celé rallyové kokpity.

KTM 790 Adventure R je standardně dodávána s nízkým plexištítkem, který je vhodnější při jízdě s motocyklem v terénu. Jezdec jednak lépe vidí na to, co se nachází před předním kolem a za druhé, nižší štítek minimalizuje riziko, že se jezdec při skoku dostane helmou do kontaktu. Což nezřídka končí prasklým plexi a pohmožděným sebevědomím pilota. Nízké plexi je na druhou stranu méně vhodné pro zdolávání delších vzdáleností, zejména za vyšších rychlostí, kdy je za ním omezená ochrana. Nehledě na fakt, že za nízké plexi se jen těžko ukrývá navigační přístroj větších rozměrů a standardně je tónované do kouřového odstínu, což pro jízdu s terénu není ideální.

plrg2

Nespokojení zákazníci měli jen velmi omezené možnosti výběru alterantivního řešení. Doposud se mohli obrátit na firmu MST, která dodává rallyovou masku s cenou kolem 1300€, nebo na Rebel X Sports, kteří jsou schopni dodat kompletní rally kit s cenou 2500€.

V Rade Garage tedy přišli se schůdným a přitom funkčním řešením, které umožňuje zachovat stávající kvalitní LED světla a doplnit je rallyovým, kolmým a vysokým plexisklem, které vyřeší všechny potřeby dálkových offroadových cestovatelů. Plexisklo je navíc čiré, takže i přes svou výšku má řidič stále dobrý přehled o dění před kolem.

plrg1

Vysoká plexiskla trpí tou vlastností, že za jízdy je veliký rozdíl tlaku vzduchu před a za plexi. Následkem toho vznikají nepříjemné turbulence, které produkují hluk v helmě řidiče a někdy i třesení helmy ve zvířeném vzduchu. I na toto u R/G mysleli a po mnoha variantách štítů nalezli ideální tvar plexiskla, které je vybaveno průduchy vyrovnávající tlak vzduchu před a za plexisklem. Výsledkem je tichá jízda s minimem turbulencí, i přesto že je plexisklo posazeno do kolmé polohy.

plrg3

Součástí kompletního kitu je i hrazdička pro montáž navigace, u které se nemusíte omezovat pouze na titěrné modely. Dostatek prostoru nabídne možnost instalace největších modelů navigací od Garminu, či rozměrných navigačních tabletů Carpe Iter. Případně i celého rallyového roadbooku. Cena 189€ včetně dopravy je natolik příjemná, že osloví nejednoho milovníka dakarských designů. Plexisklo je kompatibilní se stávajícími kryty světel, ať z produkce samotné KTM, tak s kryty od Touratechu.

plrg4 Pasovat na 790 Adventure R s původním plexi veliký tablet, jako je to na obrázku? Starosti jsou již minulostí

Více informací naleznete na webových stránkách výrobce www.radegarage.com