Závod MotoGP na Katarském Losail Circuit s sebou přivál i několikanásobného vítěze Rally Dakar Nassera Al Attyah, který potvrdil, že v pátek byla podepsána dohoda mezi společností ASO (Amaury Sport Organisation - promotéra Rally Dakar) a vládou Saúdské Arábie.

Můžeme se dohadovat o tom že Saúdská Arábie je země, kde se nerespektují lidská práva, ale to je ve sportu irelevantní. Cílovou pásku máme všichni stejně daleko. A byznys je na prvním místě. Společnost ASO žije (mimo mnoha cyklistických závodů) z několika málo rallyových podniků které pořádá a trochu se potýká s jejich financováním. Některé jihoamerické země odmítly zaplatit poplatky, protože to zatěžuje jejich státní rozpočet, který se musí popasovat se sanací následků po živelných pohromách.

rada2

 

Když si představíme, kolik peněz dává naše "vyspělá země" do pořádání MotoGP v Brně a jak se představitelé naší vlády klátí při uvolnění dotace ve výši necelých 2,5 milionu dolarů, Peru, země která je co do počtu obyvatel jen třikrát větší než ČR, zaplatila v roce 2018 téměř 31 milionů dolarů. A to na poplatcích ASO a zajištění veškeré infrastruktury a bezpečnosti tratě. I tak bylo pořádání Dakaru pro Peru ziskové, protože peruánská vláda vyčíslila i přes oněch 31 milionů dolarů v nákladech výnos na cca 9,5 milionu USD. I přesto že se na rok 2020 snažila ASO dát vyšší nabídku, nabídku Saúdské Arábie se ji nepodařilo překonat. A peníze jsou na prvním místě.

rada1
Takové peníze mají ti, co se narodili na ropě a tak Saudská Arábie bude mimo technického a materiálního zajištění platit společnosti ASO 16 milionů dolarů ročně po dobu 5 let. Což je o 10 milionů dolarů ročně víc, než platilo v roce 2018 Peru. Pokud se podíváme na Saúdskou Arábii, je to země plná pouští. A Rally Dakar je prapůvodně pouštní rally, jejíž myšlenka uzrála v nekonečných dálavách Alžíru a Nigeru. Saúdská Arábie má rozlohu pouští téměř třicetkrát větší než má Peru s Chile dohromady.

rada3

Průměrná nadmořská výška je kolem 500 mnm a na jihozápadě země jsou i rozsáhlé hory, které mají nadmořskou výšku kolem 2500 mnm. Míst kde se dá uspořádat parádní soutěž je tam spousta.