Model PR7 je ve firmě AJP vlajkovou lodí. I pro Běžného Frantu Uživatele přináší rallyovou konstrukci a přitom za něj AJP nechce zcela nehorázné peníze.

A ono je vždy něco za něco. Není rally stroj jako rally stroj. Ona i ta cena hovoří za své. Pokud byste chtěli jet rally Dakar, tak jen samotný podvozek (přední tlumiče a zadní tlumič) té nejvyšší kategorie vás přijde na tolik, kolik stojí celé toto AJP. A to je pouze podvozek a dál....?


Video recenze

Pokud postavíme vedle sebe AJP PR7 a KTM 450 Rally Replica, hned na první pohled je jasné, že AJP zde hraje druhé housle. KTM je zcela jiná liga a AJP ji nehodlá nijak konkurovat. Na druhou stranu, PR7 není až o tolik odlišná od rallyového speciálu indické firmy Hero, který jel Dakar 2018. Dovybavit roadbookem, tripmastry, sentinelem a teoreticiky by mohla po boku indického speciálu vyrazit do písečných dun.

Prototyp PR7 - motor Minarelli, tlumiče Marzocchi a Öhlins, roadbook

Motor

AJP PR7 byla původně konstruována s motorem Yamaha/Minarelli 660, který se dával do Yamahy Tenere 660, nebo také do Jawy 660 Sportard/Dakar/Adenium. Tento motor byl ale letitý a v roce 2016 již nesplňoval emisní normy a nesměl se již prodávat. AJP se musela poohléhnout jinde. V té době nebyl výběr motorů nijak závratný. Nezávislí vývojáři jako Rotax nebo Minarelli neměli nic v rukávu a vyvinout si nebo si nechat vyvinout motor od základu bylo pro firmu velikosti AJP nemyslitelné. Proto tedy udělali to nejlepší co mohli a poptali italského výrobce SWM. 

Finální verze PR7 - motor SWM, tlumiče Sachs, navigační tablet

PR7 pohání jednoválcový motor SWM, u kterého se výrobci a prodejci předhánějí v číslech. Objem válce je 600,3 ccm. Pochází z Husqvarny TE 630 a SWM ho prodává pod názvem SWM 650. Firma SWM vznikla v roce 1971 a ukončila po smrti svého zakladatele provoz v roce 1984. Poté co v roce 2014 KTM koupila firmu Husqvarna a opustila továrny v italském Varese, tyto továrny zakoupil bývalý inženýr Husqvarny (a Cagivy) Ampelio Macchi a jako investora si přizval čínský kapitál ve formě společnosti Shineray. Došlo k oživení výroby a motor Husqvarna TE630 byl zmodernizován, aby splnil výkonostní předpoklady a emisní normy Euro 4. Jeho maximální výkon je v otevřené verzi 62 koní , přičemž v základu je prodávaný s výkonem 48 koní (35 kW). Na 62 koní je potřeba dokoupit racing kit, který obsahuje otevřené sání, racing výfukovou koncovku DOMA a optimalizovanou řídící jednotku.

 

Testovaný kus byl již vybaven racing kitem a mnoha cestovatelskými doplňky nad rámec příplatkové výbavy. Motor je vybaven vyvažovací hřídelí a tak je téměř bez vibrací. Je tudíž příjemný jak pro každodenní ježdění po městě, stejně jako bych se s ním nebál jet i na delší cestu po ose do zahraničí. Přenos výkonu motoru na vozovku není ale nijak oslnivý, protože je stroj vybaven finálním zpřevodováním výrazně do rychla. Testovaný kus je schopen jet až 170km/h, což má na druhou stranu nevýhodu v dlouhých kvaltech, když jezdíte v těžším terénu. Těžší výjezdy se potom neobejdou bez spojkování.

 

Převodovka

...je šestistupňová a během několikahodinové testovací jízdy byla zcela přesná, bez falešných neutrálů. Jedinou výtku bych měl v tom, že nechce řadit bez použití spojky. Kdo chvíli jezdil v těžším terénu tak ví, že na spojku není občas čas, když je potřeba rychle přeřadit. Tahle převodovka má najeto asi 2000 kilometrů, tak je možné, že se to časem naučí, až se trochu opotřebují kolečka.

Rám

Rám je tvořen kombinací hliníku a oceli. Hlavní nosný rám od krku řízení po kyvnou vidlici je ocelový a na něm je našroubována sestava hlníkových odlitků. Na ně je zase našroubován ocelový svařenec podsedlovky hostící palivovou nádrž. Celý rámový systém je trochu komplikovaný, ale kombinace pevné oceli s lehkým hliníkem má dobré provozní výsledky.

 

Povozek

Podvozek je tvořen dvojicí progresivních tlumičů ZF Sachs vpředu, které mají zdvih odpružení 300 mm. Progresivita pružin zajišťuje jemné udpružení drobných nerovností a přitom vysoký útlum při propružení do limitu. Přední tlumiče mi ovšem v továrním setupu přišly příliš podpružené a já osobně bych uvítal silnější nastavení útlumu. Tlumiče jsou ale plně nastavitelné a všechny tyto parametry jsou uživatelsky nastavitelné. Podobně na tom je i zadní tlumič, u kterého mi tovární nastavení přišlo akorát. Ten pochází od stejného výrobce - ZF Sachs a je ke kyvné vidlici připojen skrze progresivní přepákování.

 

Brzdy

Brzdy tvoří kombinace bzrdových pump J. Juan a brzdových třmenů AJP, které si firma vyrábí sama. Spojené jsou pancéřovými hadicemi J.Juan. Brzdy nejsou žádné jedovky, ale mají příjemný lineární nástup a nejsou kousavé. Vpředu je dvoupístkový axiálně ukotvený třmen, vzadu jednopístkový plovoucí třmen.

 

Vybavení

AJP PR7 jakožto malosériový výrobce je prozatím oproštěn povinnosti montovat ABS. Takže veškerá elektronika je téměř žádná. Na levé ruce je jen přepínač světel a blinkrů, na pravé ruce jen startér a chcípák. Aby motorka nevypada až tak úplně nezajímavě, namísto rally roadbooku je instalován tablet ASUS s Androidem, který je uzavřen v nepromokavém pouzdru, s odkrytým displejem. Tablet je napájen přímo z palubního napětí a součástí pouzdra je i další 12V zásuvka pro další příslušenství. Do tabletu je možné nainstalovat cokoliv co je stáhnutelné z Google Play. V našem případě se osvědčily Mapy.cz, které obsahují i nezpevněné cesty. Na výše uvedeném videu je tablet sundaný, protože AJP mění ASUSy za jiné tablety od Samsungu a tablet byl momentálně na cestě z Portugalska.


Na levé straně jsou tedy ovladače značky Domino, spojková páčka a pumpa Magura a to je vše. Na pravé straně ovladače a plynová rukojeť Domino, brzdová pumpa Braktec (J.Juan) a to je také vše.

Ergonomie

První co vás překvapí je, jak je motorka vysoká. Výška sedla 920 mm není málo, ale sedlo je dost ouzké a tudíž jdou nohy zpříma dolů a rozkročení není příliš široké. V každém případě je potřeba se naučit stát na jedné noze. Což není vždy úplně samozřejmé, protože nový potah sedla (motorka má najeto 2000 km) chvílemi drží, jak kdybych seděl na suchém zipu. Sedačka nemá na bocích ostré hrany, takže dlouhodobé sezení se neodrazí na bolavých vnitřních stranách stehen, jako tomu je i jiných strojů. Nohy stojí na širokých stupačkách s bodci, takže nehrozí sklouznutí mokré boty ze stupačky na zem. Stroj se vede dobře jak v sedě, tak ve stupačkách. Příjemná je volnost na sedačce. Ta je téměř rovná a tak přenášení těla dopředu a dozadu je zcela bez problémů.

Hmotnost stroje je 150 kilogramů + 15 kilogramů paliva - celkem 165 kilogramů.

Cena

Cena stroje je pro mnoho lidí asi největší problém. V základní výbavě stojí 269 900,- Kč, ve které není výše zmíněný racing kit. Ten stojí dalších 27 900,- Kč. Cena tudíž atakuje částku 300 tisíc korun, což je téměř o 50 tic korun víc, než stojí jeho nejbližší konkurent. Který sice nemá tablet, nemá zdvihy odpružení 300 mm a má o 4 litry menší nádrž, ale jinak bych se nebál říci, že je v mnoha ohledech lepším strojem. Onomu konkurentovi ale chybí ten rally nádech a i technicky je přece jen výrazně složitější (palivové mapy, ride by wire, ABS, dvě řídící jednotky) a tak u něj hrozí více komplikací v budoucnu. A dostaňme se na začátek. Chcete KTM 450 Rally Replica? Ta stojí téměř trojnásobek AJP i s kitem. Takže si toto AJP najde a nachází dost fanoušků.

 

Výbava jezdce:

Helma X-Lite X-551
Trikot a kalhoty Fox Racing
Chrániče Ortema
Rukavice Rockway Adventure
Boty Alpinestars Tech 7