Po dlouhá desetiletí můžeme vidět rychle uhánějící motorky a auta po nekonečně dlouhých solných pláních Bonnevillu. Zanedlouho to už může být jen v našich vzpomínkách.

Solných pláních kde se pořádají rychlostní rekordy je po světě několik. Ty, které jsou na dně vyschlého jezera Bonneville se pořádají již od roku 1914. Tyto solné pláně získaly slávu nejenom díky filmu World Fastest Indian s Burtem Munrem (Antony Hopkinsem), ale ještě dříve díky Pontiacu Bonneville, později i díky filmům jako Den nezávislosti, Piráti z Karibiku, Star Wars - Last Jedi, nebo i díky seriálu Top Gear. Díky těmto pláním je pojmenován i Triumph Bonneville.

Po jarním tání se na pláních vytváří až 3 centimetry vysoká hladina slané vody, kterou odčerpávají těžební společnosti

Jenže solná pláň pomalu a čím dál rychleji zaniká. Do jísté míry i díky vysokému provozu vozidel na těchto pláních, ale ještě více díky několika společnostem, které v této oblasti těží sůl, která se prodává do kuchyní amerických domácností. Některé sídlí na březích Velkého solného jezera na východě plání a jedna dokonce hned za silnicí pod startovní čárou závodů. Tyto společnosti protkaly prostor několika kanály, kterými odčerpávají jarní slanou vodu, ze které na solištích získávají sušením krystalickou sůl.

Jedna z těžebních společností leží těsně u startu rychlostních závodů

Každoroční odčerpání soli z prostoru bývalého jezera snižuje tlušťku solné krusty, která je na mnoha místech už natolik tenká že vznikají propadliny, kde vznikají nová jezírka nebezpečně se blížící závodní dráze. Tato jezírka tuto dráhu ohrožují, proti čemu chce bojovat AMA (American Motorcycle Asociation). Ta tvrdí, že společnosti těžící sůl v oblasti své zisky do oblasti nijak nevrací a měly by se podílet na zachování rovnováhy v tomto prostoru.

Snímek solných plání a Velkého solného jezera z roku 1970

Snímek z roku 2018 - na pláních jsou četná jezírka v prohlubních způsobených těžbou soli

Tyto společnosti samozřejmě nechtějí o jakýchkoliv nákladech slyšet a tak se obrací AMA na veřejnost a spouští kampaň za obnovu solných plání z veřejných peněz. Vypočítali, že sanování následků těžebních společností znamená navézt do prostoru 2 miliony kubíků soli, což bude stát nemálo peněz. Ty chce AMA získat ze státního rozpočtu a proto lobuje u veřejnosti a veřejného mínění, aby americký kongres tuto akci zaplatil. Doufejme že to dopadne, protože pokud ne, do deseti let se můžeme se solnými pláněmi v Bonnevillu tak jak je známe rozloučit.