Hned jak KTM ukázala motor 790, objevily se spekulace, že takovýto motor by se hodil do malého adventure stroje na pomezí 690-tky a tehdejší veliké 1190-tky. Kdo měl možnost si zajezdit na Duke 790, tak pochopí, že jeho charakter se do adventure stroje víc než hodí.
Motor
... a je to nejenom charakterem a průběhem výkonu. Když se na motor podíváte a odmyslíte si válce, zbytek motoru je natolik drobný, že byste ho přisuzovali nějakému slabému jednoválci. I proto ho výrobce označuje jako LC8c, kdy přídomek "c" značí compact. 790-tka ošem dává 105 koní výkonu, jakkoliv je u adventure modelu z důvodu vyšší životnosti snížen na 95 koní. Hmotnost motoru je tedy velikým bonusem a i důvodem, proč stroj i přes rozměrnou nádrž a velikou kapotáž váží 189 kilogramů. Však motor je jen o malinko větší, než je motor 690-tky.
Motor, hlava a detail na vyvažovací hřídele v hlavě válců
95 koní při 8000 otáčkách a 88 Nm při 6600 otáčkách dává motor shodně u obou modelů Adventure a Adventure R. Kroutící moment 88 Nm je o 2 Nm vyšší než má Duke, ovšem KTM zrevidovala motor pro enduro ježdění a tento kroutící moment je k dispozici o celých 1400 otáček dříve než je tomu u silničního modelu. A to je ohromný posun. Dálkovým jezdcům také přijde vhod předepsaný servisní interval v délce 15 tisíc kilometrů.
KTM chtěla zachovat specifické chování svých dvouválcových V-twin motorů, které mají rozevření válců 75°. Řadový motor má tedy přesazenou kliku o 75° a interval zapalování 435°. Výsledkem výrazně podčtvercového zdvihu pístů je dychtivost po otáčkách a tak motor akceleruje velmi svižně a téměř bez vibrací. Ty pomáhají eliminovat dva vyvažovací hřídele. Krátký motor umožnil KTM instalovat dlouhou kyvnou vidlici. To se projevuje na jízdní stabilitě. Motor je navíc v rámu posazen více vzadu, takže válce jsou téměř uprostřed stroje. Společně s nízko umístěnou nádrží dává tato kombinace velmi nízké těžiště s centralizovanou hmotou stroje do jednoho místa. S plnou nádrží bude stroj ovladatelný téměř stejně jako s prázdnou.
Olejové čerpadlo s nuceným oběhem. Na jedné straně tlačí olej, na druhé straně podtlakem saje
Hlava válců je osmiventilová. Dvě vačky jsou poháněny dvěma rozvodovými řetízky, které jsou napínány hydraulicky tlačenými napínáky. Vačky nejsou kované, protože kované vačky jsou těžké. Jsou slisované z několika částí, přičemž uvnitř jsou duté. Vačky se opírají do vahadel typu finger folower, které jsou pokryty amorfní karbonovou drstvou (DLC) pro jejich vyšší tvrdost. Mezi sací a výfukovou vačkou je instalována vyvažovací hřídel pro eliminaci vibrací vršku motoru. Druhý zmíněný vyvažovák je umistěn před klikou. Nízká výška motoru a plochá vana olejového managementu se projevuje i na dobré světlé výšce 263 mm (model R).
Převodovka a spojka
Převodovka je šestistupňová sekvenční a převodová kola jsou naskládána nad sebou, aby byla převodovka a potažmo motor co nejkratší. Volitelně se dá přikoupit řadící quickshifter, který umožňuje řadit jak nahoru, tak dolů. Spojka s označemín PASC (Power Assist Clutch) je jak z názvu vyplývá asistovaná a vyžaduje minimální úsilí pro zmáčknutí páčky. Je vybavena antihopingovou funkcí, takže při necitlivém podřazení zabraňuje zablokování zadního kola.
Rám a šasi
Rám stroje je svařen z pevnostních chrom-molybdenových trubek. Jak je u KTM tradicí, začíná vysoko položenou hlavou řízení. Přes dvě trubky směřuje ke kyvné vidlici, přičemž zcela chybí spodní rám. Samotný motor je totiž součástí šasi a tvoří jeho nosnou část. Na rám je přišroubovaný podsedlový rám svařený do příhradové konstrukce pro vyšší nosnost. Počítá se s tím, že stroj má vydržet těžší zacházení i při obsazení dvěma cestujícími a s naloženými kufry. K rámu je ukotvena kyvná vidlice z tlakově litého hliníku. K ní je připevněn zadní tlumič bez progresivního přepákování.
Podvozek obstarává dvorní tovární dodavatel KTM, firma WP Performance Systems, která je dceřinnou společností KTM. Adventure a Adventure R mají odlišné specifikace podvozků. Silniční verze má vpředu 43 mm USD vidlice WP APEX 43 bez možnosti nastavení. Přední vidle mají odělené funkce. Obě pruží, jedna zajišťuje útlum kola a druhá jeho odskok. Zadní monoshock WP APEX má možnost předpětí pružiny. Offroad verze R má vpředu i vzadu tlumiče řady XPLOR (XPLOR PDS), které jsou známé svou precizní funkcí zejména za nízkých a středně vysokých rychlostí. Za vyšších rychlostí v těžším offroadu již trochu ztrácí za firemní řadou 4CS, ale to již bysme se s 790 Adventure R dostávali do extrémů, kam se tak jak tak 95% uživatelů nedostane. A zbytek bude s tlumiči XPLOR nadmíru spokojen.
Tlumiče modelu R jsou samozřejmě plně nastavitelné. Oba přední USD tlumiče o průměru 48 mm mají možnost motýlkem nastavit předpětí pružin, na jedné straně je možné detailněji nastavit útlum a na vidlici druhé odskok kola. Zadní tlumič je také plně nastavitelný. Tlumiče XPLOR jsou standardně dodávány na motocykly Husqvarna a KTM EXC závodní verze Six Days, takže se dá říci, že se do rukou široké veřenosti dostává v KTM Adventure R podvozek sportovní úrovně. Silniční verze má dráhy odpružení 200 mm, Adventure R má potom na obou kolech 240 mm.
![]() |
![]() |
Obě verze mají stejně veliká kola. Jsou to 21" ráfky vpředu a 18" vzadu, v obou přípedech s bezdušovou úpravou ráfku. Aby byla zajištěna stabilita stroje za vysokých rychlostí, je instalován tlumič řízení, který je dodáván jako standardní výbava.
Brzdy
KTM se u své 790-tkové řady odvrátila od zavedeného dodavatele Brembo a nasadila brzdové třmeny od Španělského výrobce J.Juan. Stejně jako u modelu Duke, Adventure mají přední šroubované duální bloky radiálně ukotvené a podle měření britského magazínu Bennets dosahují brzdných výkonů něco mezi brzdovými třmeny Brembo P4.32 a M4.32. Což je samo o sobě dobrý výsledek, i vzhledem k nízké hmotnosti strojů. Výhodou je, že tyto španělské brzdy využívají stejný rozměr brzdových destiček jako Brembo (a tudíž desítky dalších OEM výrobců destiček) a tak nebude problém si brzdné výkony doladit podle svého preferovanou brzdnou směsí. Na předním kole jsou umístěny dva 320 mm kotouče ukotvené k unašeči šesti plovoucími nýty.
Zadní kolo je bržděno dvoupístkovým plovoucím třmenem stejného výrobce, skrze 260 mm kotouč, který je napevno přišroubován ke středu kola.
Ergonomie
Adventure 790 je konstruován tak, aby si ho mohl každý donastavit dle své fyzické konstituce. Můžeme začít nastavitelnými páčkami, které jsou v této kategorii již standardem. Dále jsou to podélně nastavitelná řídítka, která se dají na horních brýlích posunout do třech pozic v rozmezí 30 mm. Sedačka je také výškově nastavitelná, alespoň u standardního modelu, kde je sedačka pilota nastavitelná v rozmezí 830 - 850 mm. Model R má jednodílnou sedačku ve výšce 880 mm, která je již výškově nenastavitelná. V obou případech je sedačka těsně u nádrže zúžená, takže při sundání nohou ze stupaček nemusí být nohy hodně rozkročené a je snadné dosáhnout na zem.
Standardní verze a R verze mají odlišná plexi. R verze, která je uvažována více do terénu má plexi nízké, kdežto cestovnější Standardní verze ho má zase vysoké, aby odchýlilo od jezdce maximum náporu větru. Plexi jsou bohužel výškově nenastavitelné a tady bych rozhodně KTM pokáral vztyčeným prstem. Alespoň ona cestovní verze by tu možnost mohla mít. Oba stroje mají kryty rukou a u verze R bych také byl za to, aby byly dodávány s výztuhou. Proto, že standardní kryty rukou v podání KTM téměř vůbec neuchrání páčky v případě pádu na zem. Vyhříváné gripy a vyhřívané sedlo jsou jako příplatková výbava.
Stupačky jezdce jsou široké, kryté nášlapnou antivibrační gumou. Ta se dá pomocí klíče vyndat a boty pak stojí na pořádných zubatých stupačkách pro offroad bez limitů.
Provozní vlastnosti
KTM Adventure 790 je samozřejmě adventure stroj, jehož hlavní přednostní nemá být překonávání nesmyslně těžkých terénů, ale ukrajování dlouhých vzdáleností. K tomu dopomáhá malému advíkovi dvacetilitrová nádrž. KTM deklaruje dojezd 450 kilometrů na jedno tankování, což implikuje spotřebu kolem 4,4 litrů na sto kilometrů. Jak jsme již psali výše, nádrž má hlukoko uložené chlopně, které by mohly vzbuzovat obavy o jejich poškození kamenem, či při dramatičtějším pádu stroje. Tyto chlopně jsou ovšem chráněny masivním plastovým výliskem. Podobně je chráněn motor, pod kterým je hustě perforovaný plech. Pod plechem je malý olejový chladič chráněný plechovou krytkou.
Adventure je stejně jako Duke vybaven LED světly. LED je tlumené světlo, dálkové světlo, zadní světlo, blinkry i pro KTM již typický proužek denního svícení. LED světla přináší lepší provozní vlastnosti. Je to jednak jejich velmi dlouhá životnost, ale také jejich nízká hmotnost a jsou zástavbově úspornější. KTM se snažila aby byl jejich stroj jednoduše servisovatelný. Tomu má dopomoci i snadno přístupný vzduchový filtr pod sedačkou. A jak je vidět, ani povinnou lékárničku nebudeme muset vozit v batůžku, protože prostor pod sedačkou je bohatě dimenzovaný.
Elektronika
Obě verze motorcyklů sdílejí stejnou elektronickou výbavu. Ta se v závislosti na modelu liší verzí softwaru, který otevírá další doplňkové možnosti. Plyn je ride-by-wire a škrtící klapky Dell´Orto o průměru 46mm se vstřiky jsou moderovány do jízdních režimů Street, Rain a Offroad. Verze R je navíc vybavena jízdním režimem Rally, který je u standardnho modelu jako příplatková výbava. Změna jízdního režimu změní chování motoru, jeho výkon i jeho nástup, ale také změní úroveň trakční kontroly a úroveň intervence ABS. Brzdy jsou v područí náklonového ABS 9.1 MP od firmy Bosch.
Street: plný výkon, úroveň kontroly trakce na střední úrovni, brzdy moderuje náklonové ABS se střední úrovní citlivosti.
Rain: maximální úroveň trakce a maximální citlivost náklonového ABS. Nástup výkonu je mírný a gumový
Offroad: nástup výkonu není agresivní, ale je natolik přímý, že lze v případě potřeby plynem nazdvihnout kolo. To značí, že v tomto režimu je vypnut anti-wheelie systém, který má zdvihání kola pod kontrolou. Kontrola trakce je snížena na úplné minimum, ovšem není zcela vypnuta. Náklonová funkce je zcela vypnuta, takže se dá motocykl otočit driftem kolem nohy. ABS je zcela vypnuto na zadním kole, na předním kole je intervence ABS velmi potlačena.
Rally mode (standard pouze u R): možnost si kontrolu trakce regulovat v devíti stupních, stejně jako si nastavit úroveň citlivosti plynu a nástupu výkonu.
V obou případech (Standardní verze i verze R) lze ABS i kontrola trakce zcela vypnout.
Jako příplatková záležitost je volitelný quickshifter pro řazení nahoru i dolů. Dále se dá připlatit za funkci tempomatu - vyžaduje nejen softwarový zásah, ale také instalaci ovladače pro modulaci rychlosti. Obě varianty motocyklů mají instalován bluetooth systém pro připojení mobilního telefonu ke stroji. Do mobilního telefonu poté stačí nainstalovat aplikaci, která přeposílá notifikace na LCD stroje. Jsou to jednak informace o telefonních hovorech, SMSkách, ale také možnost si pomocí ovladače na levé ruce volit hudbu poslouchanou v helmě, nebo si nechat posílat informace o navigačních pokynech, které se následně zobrazují na LCD.
Dostáváme se k LCD přístrojovému panelu. Stroje jsou vybaveny 5" barevným LCD panelem. Ten reaguje na okolní podmínky osvětlení a podle nich mění denní a noční vzhled. V každém případě má pilot před očima aktuální rychlost, otáčky a zařazený převodový stupeň. Ostatní hodnoty na LCD se mění v závislosti na zvoleném jízdním režimu, nebo na uživatelsky nastavených hodnotách.
Výroba, dostupnost a cena
Stroje budou vyráběny v domovském rakouském Mattighofenu. Později příští rok spustí KTM další továrnu, která bude provozována v kooperaci s čínskou společností CFMOTO v čínské provincii Zhejiang, jižně pod Šanghají. Tyto motocykly by se dle KTM měly vyrábět pro asijské a jihoamerické trhy a ČR bude pokrývána z evropské produkce. Dostupnost je zatím neznámá. Zdá se, že první várka bude k dispozici v březnu 2019. Tou se pokryjí první předobjednávky. Sériová dostupnost by měla najíždět v květnu 2019.
Cena nebyla ještě přesně stanovena. Jeden z Českých dealerů odhadl cenu R-kového modelu na 339 990,- Kč.
Tabulka parametrů