Model Avenger se snaží reagovat na všechny nesourodé potřeby adventure jezdců. Potřebujete kapsu? Máte jich na výběr rovnou jedenáct. Potřebujete zchladit? Nebudete vědět, kterou ventilaci otevřít dřív - je jich na výběr třináct. A takhle to je všude.
Spark je značka již přes 20 let stará. Od roku 2003 je v Českých rukou a jakkoliv je oblečení šito v Asii, jeho vývoj je domácí. Střih a funkce oblečení jsou v souladu s náročnými evropskými měřítky a jak bylo výše psáno, všeho je na něm dostatek.
SPARK AVENGER | |
+ svrchní materiál z polyamidových textilií + dobře dimenzované větrání + reflexní prvky + v zimě teplý i bez vložky - základní protektory - místy nepřesvědčivá kvalita šití - rukávy membránové vložky na suchých zipech |
Jak jsme testovali?
S Avengerem jsem absolvoval 500 km dlouhou jízdu, která byla kombinací 50% silničních přesunů a 50% středně těžkého offroadu. Což by samo o sobě nebylo nic zvláštního, pokud by se tato jízda neuskutečnila 28 a 29 prosince. Až na úmorná vedra si bunda Avenger zažila své. Odjezd byl za teplot kolem nuly. V nížinách se teploty dostávaly na úroveň kolem osmi stupňů Celsia. Pokud zrovna nepršelo, protože zhruba 200 km z toho se jelo za deště a 30 km za sněžení. Z bundy byla před jízdou vyndána termovložka, protože jsem usoudil, že konstrukce bundy a vyjímatelné klimamebrány je natolik bytelná, že by i v teplotách kolem nuly mohlo být přespříliš teplo. Což se nakonec potvrdilo. I proto, že vyjímatelná Reissa membrána má silnou polyesterovou podšívku, která sama o sobě funguje jako dobrý tepelný štít.
Cestou jsem přejel Orlické hory, kde se jelo mnoho kilometrů za sněžení hlubokým sněhem na vozovce. 31. prosince jsem s bundou Avenger absolvoval tradiční motorkářský výjezd na Ještěd a i tady bunda zajistila příjemný jezdecký komfort.
Materiál
Avenger je ušit z kombinace několika materiálů. Předně je to nylon o hrubosti 500D (světle šedé plochy), Airdury (tmavě šedé a černé plochy) a balistický nylon, který je na ramenou. Kolem krku vás bude hýčkat jemný materiál Taffeta, ohebnost kalhot v kolenou zase zajišťuje mikroelastický strečový materiál. Polyamidové svrchní materiály dávájí bundě dobrou odolnost proti prodření, oproti běžně užívaným polyesterům. Polyamidy jsou také známkou toho, že se nejedná o mainstream model oblečení, ale že se výrobce snaží dodat kvalitní produkt.
Chrániče
Chrániče loktů, ramen, boků a kolen jsou vyrobeny tak, aby splňovaly normu EN1621-1:2012. Jejich výrobcem je Pákistánská firma Smooth Ways a získaly certifikaci ve Velké Británii. Jejich ctí je, že parametry Level 1 splňují jak za plusových, tak za mínusových teplot, což velmi často nemohou splnit ani mnohem dražší výrobci. Bohužel, splňují pouze bezpečnostní Level 1, což se dá na druhou stranu pochopit, když se podíváme na cenovku. Bunda je vybavena velmi tuhým páteřovým chráničem, který neobsahuje žádné relevantní bezpečnostní značky, takže není možné určit jeho vlastnosti. Celkově, co se týče chráničů, je bunda v rámci své ceny dobře vybavena. Všechny chrániče jsou standardních rozměrů a vyjímatelné. Takže pokud by chtěl někdo provést jejich výměnu za vyšší bezpečnostní level, je to otázkou vteřin. Loketní a kolenní chrániče bohužel nejsou výškově regulovatelné.
Ergonomie
Aby kolekce Avenger sedla na jakoukoliv postavu, je vybavena mnoha stahovacími páskami, kterými si můžete nastavit průměr rukávů, hrudi a pasu. Dvojité stahování v pase mi přišlo zbytečné a pokud nemáte ruce jako Arnold Schwarzenegger, stahovací popruhy na rukou jsou zbytečně dlouhé. Po utažení mi trochu plandaly, což by mohlo vyřešit jejich ustřižení, za což by mě ovšem zase prodejce nepochválil. Všechny zipy dodala firma YKK. Až na ty vnitřní, jsou všechny s voděodolnou úpravou, takže vaše kapsy ochrání proti vniknutí vody z deště. Kapes je na bundě celkem 11. Z toho jsou 4 vnitřní a dvě náprsní. Ty jsou voděodolné, pro uložení mobilního telefonu a peněženky. Jedna zbytečná kapsa je uvnitř na levé straně, s vyobrazením mobilního telefonu. Druhá na straně pravé, kterou by bylo fajn nazvat jako tajnou kapsou, pokud by na svět nezářila červeným zipem. Přece jen, jedna tajná kapsa pro uschování železné zásoby peněz se vždy hodí. Na pravé straně bundy je také odepínací kapsa na drobnosti, s ideálními rozměry pro uschování pouzdra s dioptrickými nebo slunečními brýlemi. Tato kapsa je na suchém zipu a dá se od bundy odtrhnout.
Součástí bundy je praktický odepínatelný límec, který supluje kuklu. Jeho vnější vrstva je vyrobena ze softshellového materiálu, takže zajišťuje windstopovou funkci. Vnitřní strana je z měkké bavlny a v místech úst a nosu je perforace pro snažší dýchání. Za velmi nízkých teplot pomůže vyjímatelná termovložka.
Kalhoty mají dvě kapsy, které mají také voděodolnou úpravu. Mají stahování v pase dvěma popruhy a praktické kšandy. Bunda Avenger a kalhoty Avenger jsou navzájem kompatibilní a lze je navzájem sepnout zipem.
Zpracování
Překvapí veliké množství detailů. Komplexita šití je vysoká a oblečení je kompozitem mnoha dílčích kusů textilií. Z toho vyplývá veliké množství švů a to jak na bundě, tak na kalhotách. Výrobce nešetřil na detailech. Všity jsou atraktivní červené pruhy, natisknuty reflexní prvky, každý strap má gumové ukončení s logem značky, které se i nezřídka objevuje na mnoha místech. Z vnější strany je komplet Avenger ušit velmi pečlivě. Drobné nedostatky lze najít na vnitřních švech, které nejsou všude přesné a někdy jdou až na hranu materiálu.
Větrání
Tak jak je komplet Avenger přizpůsoben pro chladné podmínky, stejně je přizpůsoben i pro ty teplé. Na bundě překvapí celkem třináct větracích otvorů. Tři z nich jsou velkoplošné. Dva šedé panely na prsou (které jsou současně kapsičkami) se dají nejen rozepnout, ale také zcela odendat. Zůstane po nich jen hrubá síťovina, která vede přímo na podšívku bundy. Stejné to je i se zádovým panelem, jehož sundání odkryje velikou část vašich zad a taktéž namísto něj zůstane pouhá síťovina a podšívka. V bundě tak lze udělat pořádný průvan a tak vás letní Chorvatsko nepřekvapí nepřipravené.
Dobře dimenzované je i větrání rukávů. Z vnitřní strany se dají rozepnout od dlaně až do podpaží, kdy se také odkryje hrubá síťovina umožňující volnější průchod vzduchu. Jeho odvod z bundy ven zajišťují loketní, předramenní a zaramenní výdechy, které jsou také volitelně otevírací.
Podobně jsou zpracované kalhoty. Stehnenní ventilace se dá zcela odkrýt a přichytit magnety do otevřeného stavu. Kolenní ventilace také, s tím, že se kryt zahrne dovnitř a přichytí na suchý zip. Tudíž i v kalhotech se dá vytvořit dostatečný průvan pro horké dny.
Voděodolnost
Bunda i kalhoty jsou vybaveny vyjímatelnou membránou Reissa, která je všita do bytelné polyesterové podšívky. Bytelnost podšívky dává možnost membránu využít jako nouzovou lehkou nepromokavou bundičku. Membrána Reissa má vodní sloupec voděodolnosti 10000 mm a paroprodyšnost 5000 g/m2/24h a jedná se tak o střední třídu klimamebrány. Při testování jsem jel 200 km v dešti a membrána nepropustila ani kapku.
Celkové zhodnocení
I celý set Avenger je střední třídou adventure oblečení. Za cenu 7200,- Kč (bunda) a 4990,- Kč (kalhoty) získáte velmi dobrý standard oblečení do jakýchkoliv podmínek. Set Avenger v ničem nijak zvlášť nevyniká, ale rozhodně mu nic nechybí. Výběr materiálů, výběr chráničů, systému větrání, kvality zpracování - nikde není žádný high-tech, který by neúměrně zvyšoval cenu. Na druhou stranu, výrobce nic nepodcenil a (až na neznámý páteřový chránič) nic neošidil. Za rozumné peníze dostanete atraktivní produkt s českým supportem a servisem, který snese srovnání s dvojnásobně dražšími konkurenčními produkty.
Set Avenger zapůjčil GLOBALMOTO - výrobce motooblečení Spark