Bylo nebylo, za dob dávných jezdili motorkáři ve všem, co se našlo v domácím šatníku. Styloví motorkáři jezdili v džínách. Obezřetní motorkáři jezdili v kůži, nebo ve specializovaném textilním oblečení.

Co se džínám nedá upřít je, že jsou pohodlné, vzdušné a veskrze civilní, co se o kožené kombinéze nebo textilních hadrech na motorku říct nedá. Co klasické rifle nemají, je jakákoliv bezpečnost. Jsou ušity z bavlněné látky, která je v některých případech maximálně protkána elastanem pro lepší elasticitu. Pokud se v civilních riflích natáhnete na motorce, počítejte s tím, že po dvoumetrovém sklouznutí již budete brzdít vlastní kůží, protože bavlněná látka nic nevydrží.

Na první pohled není poznat že máte na sobě motorkářské rifle

V sedmdesátých letech se proto motorkářské rifle šily z těžké 18-ti uncové bavlny, z vláken vysoké tloušťky která vydržela trochu více. Kolena a zadek byly podšity dvojitou vrstvou džínoviny, aby byla zajištěna ještě větší odolnost. V devadesátých letech se začala tato druhá vrstva zaměňovat za vysoce abrazi-odolné materiály. Zcela původně to byl Kevlar z dílny společnosti Dupont. Později se začaly pod bavlnu osazovat různé druhy aramidových textilií, mnoha výrobců, značek a neznaček. "Kevlarové rifle" si udržely svůj název, jakkoliv v dnešní době rozhodně ne všechny rifle jsou podšité Kevlarem. Ze začátku některé, v pozdější době již veskrze všechny "kevlarové rifle" byly vybaveny padacími protektory, nebo alespoň kapsami pro jejich volitelnou dodatečnou instalaci. Čím více "kevlaru, tím více Adidas", dalo by se říci a tak někteří výrobci osazovali kevlarovou podšívku pod celou plochu riflí. Znamenalo to, že takovéto rifle ztratily svou značnou výhodu - lehkost a vzdušnost. Vrstva syntetické textilie zadržovala teplo a v takovýchto riflích se nejezdilo příjemně.

Rifle mají vysoký pas, aby netáhlo na záda

Většina riflí tedy byla podšita jen na nejvíce ohrožených místech, jako je zadek, boky a kolena. Také z důvodu toho, že Kevlar byl a je hodně drahý materiál. Rifle již nemusely být tak tlusté a proto se snížila hmotnost bavlněné džínoviny na dnešních standardních 12 uncí. Jejich zásadní nevýhoda přetrvávala - byla to pořád bavlna, kde hrozilo, že i když jsou rifle podšity kvalitním Kevlarem, i po krátkém skluzu po asfaltu dojde k totální destrukci svrchního materiálu.

Kapes a kapsiček je bezpočet

Kolem roku 2010 se tedy začaly na světě objevovat první rifle, které měly vzhled riflí, ale namísto džínoviny byly utkány ze zcela jiného materiálu. Byl to třeba Dynatec, nebo Airdura. Materiál byl sice mnohem odolnější než klasická bavlněná džínovina, ale jednalo se o polyamidové a polyesterové tkaniny, kterým chyběla pohodlnost bavlny. Co s tím? Řešením výrobců je motocyklový denim třetí generace. Prvni vlaštovky byly kolem roku 2013, třeba v podobě riflí Revit Lombard. Ty byly ušity z džínoviny, která měla bavlněný základ, ale aby byly výrazně odolnější, byla protkána polyamidovou Cordurou. A aby výrobce kompenzoval nižší vzdušnost oproti čisté bavlně, dále džínovinu protkal materiáílem Coolmax. Pod svrchní džínovinou byl ale stále kevlar, tedy další vrstva proti pohodlí, protože samotná kombinace bavlna+cordura nepřinášela dostatek ochrany. Takže ani tyto rifle nebyly nijak zvlášť vzdušné.

Aby nebyly nudné, výrobce přidal občasné detaily

Řešením jsou motorkářské rifle třetí generace, kde namísto cordury je materiál výrazně odolnější. Je to poyethylenová Dyneema, nebo samotný Kevlar, který je protkaný do džínového základu. Džínovina obsahuje desítky procent těchto odolných vláken, které jsou samy o sobě více než pětinásobně odolnější neš cordura. Zároveň více neži padesátinásobně odolnější, než je samotná bavlněná džínovina. Podle výrobce, některé rifle mají v džínovině 15-50%  Kevlaru nebo Dyneemy, což ve výsledku zvyšuje odolnost proti prodření až dvacetinásobně.

Džínovina je protkána odolným kevlarem

Rifle Held Crackerjack

Dobrým příkladem riflí třetí generace jsou rifle Held Crackerjack. Stylové jsou natolik, že nepoznáte, že máte na sobě motorkářské džíny. Absence jakýchkoliv vnějších rušivých prvků tvoří nohavice zcela rovné, hladké, bez jakýchkoliv švů, které by mohly prozrazovat přítomnost kapes pro vkládání protektorů. To samé váš čeká při pohledu na zadní část.

Held Crackerjack jsou ušity z Kevlar-denimu, přičemž jsou tvořeny 55% bavlny a 45% Kevlaru. Samo o sobě by se nedalo říci, že se jedná o lehké rifle. 980 gramů není málo. Je to třeba více než o 100 gramů více než redakční rifle Vanucci, ale zase o 100 gramů méně, než výše uvedené Revit Lombardy. Na vyšší hmotnosti se podepisují čistě motorkářské vlastnosti. Mají vyšší pas, aby nedocházelo na podfukování větru na záda a taktéž zcela dole mírně rozšíření nohavice, aby se lépe přetahovaly přes širší motorkářskou obuv, s čím mají třeba ony konkurenční Revity neskutečný problém.

Kolenní chrániče můžete umístit do čtyřech různých výšek - pomocí několika suchých zipů

Standardní dvě přední a dvě zadní kapsy doplňuje kapsička na prezervativ, která je všita pod pravou zadní kasu, kapsička na zavírací nůž v pravé přední kapse a taktéž mincovní kapsička, která je na stejném místě. Mimo standardních kapes jsou Heldy vybaveny i kapsami na chrániče, tak, jak mají správné motorkářské rifle mít. Jsou to jednak rozměrné boční kasy pro viskoelastické chrániče SAS-Tec nebo D3O (nejsou součásti balení a musí se dokoupit) a samozřejmě kolenní kapsy pro instalaci chráničů kolen, které již součástí balení jsou. Kapsy pro instalaci kolenních chráničů jsou všity do bočních švů, takže z vnější strany nijak neruší design riflí.

K riflím jsou dodány kolenní chrániče firmy D3O

Chrániče kolen si můžete pomocí kaskády suchých zipů umístit do čtyřech výšek, takže Heldy vyhoví lidem všech dlouhonových kategorií. Mimo to, kaskáda suchých zipů je umístěna v bavlněné kapse, která prochází od třísel až po holeně, takže tvoří příhodnou bariéru pro profukování na nejdůležitějším místě riflí.

Rifle Held Crackerjack II ( Held Crackerjack )

Held aktuálně nabízí dvě varianty riflí Crackerjack. Zcela nově má v nabídce model II, který je ušit ze zcela nové textilie. Ta již v sobě nemá Kevlar, ale kombinaci 68% bavlny, polyesteru, polyamidu a polyethylenu. Přičemž polyethylenu je 13% a je to materiál Dyneema, který nejen že je 3x odolnější v tahu než Kevlar, ale je také lehčí, hladší a riflím umožní dobře dýchat. Dyneema se používá například pro chirurgické nitě, pro šňůry padáků, průmyslové rybářské sítě a prostě všude tam, kde je potřeba mít lehké a přitom extra odolné vlákno. Model Crackerjack II je dodáván s kolenními viskoelastickými chrániči SAS-Tec.

 

Vítěz je?

Zákazník. Při koupi riflí třetí generace máte na výběr z několika variant kompozitních materiálů. Jakkoliv bavlna vždy hraje prim, džínovina je sama o sobě vyztužena velmi odolnými příměsi a tudíž jsou tyto rifle jednovrstvé. A tudíž vzdušné podobně jako jsou vaše civilní rifle se kterými se pohybujete v nemotorkářském životě.

  Yshop

Do testu zapůjčil Yshop.cz - autorizovaný distributor produktů HELD

+ pevnost a odolnost svrchního materiálu

+ absence další kevlarové vrstvy

+ nastavitelnost kolenních chráničů

+ množství kapes

+ diskrétní vzhled

 

- chrániče boků za příplatek

- kolenní chrániče nesplňují certifikaci za vyšších teplot